Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
BROSCH, 18K vitguld, snidad karneol, odlade pärlor, åttkant- och rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, mått 45x45 mm, vikt 14,3 g, limmrester, karneolen har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade topaser, 8 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS, höjd 34 mm, vikt 11,4 g, stift.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad 2,00 ct, mått 7.25 x7.26 x 5.82 mm, stenkuvert, mindre nagg.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 2,37 ctv, varav mittstenen ca 1,00 ct, 85 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 53 mm, vikt 22,6 g, baksida med text 30 år 1875-1905, Ryssland, enstaka diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K guld, turkoser, 24 rosenslipade diamanter, antika, höjd 15 mm, vikt 3,8 g, krokar.
HÄNGE, bok,14K guld, miniatyrporträtt, framsida med vapen samt 1613-1913, Ryssland, tidigt 1900-tal, mått 25x18 mm, vikt 7,4 g, trasig, originaletui.
GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, granat, emalj, Stockholm 1846, innermått ca 55 x 48 mm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 10,2 g, skador/bucklor, emaljskador, utbytt sten.
HÄNGE, 14K guld, emalj, Minnet av det 50;e jubiléet, 1837-1887, 50 år Alexandra Nevskaja manufacture, Jevegenia Federonva Tärngren, Alexei Nasyedin, St. Petersburg, mått 45x25 mm, vikt 13,8 g.
RING, 18K guld, krysoberyll ca 2,5 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 16,25+ mm, vikt 11,6 g.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade dianter enligt gravyr 0,97 ctv ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,97 ctv ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca R-TW(E-G)/VVS2-SI1, vikt 2,2 g, stift, ena diamanten har extra fasett vid rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 6,50 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 9,1 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.