301 - 320 av 394
1...151617...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, gröna turmaliner ca 5,60 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, höjd 60 mm, vikt 13,3 g, stift.

Utrop: 15 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder ca 0,71 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, 8,7x8,7 mm, vikt 3,1 g, stift, smaragder med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 15,75 mm, vikt 6,3 g, mittstenen med natural på rondisten.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,84 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 8 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, växlande stor / liten pärla, 2 rader, de små är ca 2,5 mm, de större är doserade ca 5,5-8,5 mm, något offround, längd 43 cm, signerat lås i 18K vitguld, med 6 briljanter enligt gravyr 0,17 ctv, vikt 43,6 g, knutet.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, 64 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7, g, gravyr, enstaka diammanter med skador och nagg, slitage.

Utrop: 13 800 kr

ENGELBERT, brosch, 18K vitguld, cabochonslipad safir med mått ca 11.2 x 7.9 x 4,6 mm, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, Stockholm 1965, längd 4,6 cm, vikt 5 g, safiren med nagg.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, briljant och åttkantslipade diamanter 1,28 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-P, Leif Bäckmans Guldsmedja, Stockholm 1966, stl 17,75 mm, vikt 8,6 g, smaragd med nagg och små skador, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 10 000 kr

BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Chippendale, 8 bordsskedar, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, GAB, Eskilstuna 1998-2000, schatull.

5 900 kr

Utrop: 5 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-6,5 mm, längd 45 cm, lås i 18K guld / silver, med 13 rosenslipade diamanter, vikt 14,5 g, knutet.

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K guld/rodinerat guld, safirer, 39 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g, safirer med slitage.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 9 400 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 1,50 ct, nagg och inneslutningar som når ytan.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, smaragdslipad 2,56 ct, inneslutningar som når ytan.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, diamant med naturaler på rondisten samt inneslutning som når ytan.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, hjärta, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 44 cm, vikt 6,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

C.G HALLBERG, carmoséring, platina, briljantslipade diamanter 0,52 ct, ca TW-W/VS, Stockholm 1936, stl 16+ mm, vikt 2,6 g, en diamant är åttkantslipad.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 9 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 12 gammal - och 24 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, syntetiska safirer, höjd 38 mm, vikt 10,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.

42 000 kr

Utrop: 42 000 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 0,50 ct, TW(G)/SI2, 65 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS-SI, Neil Lane, stl 18+ mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 12 000 kr