Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
Ädelstenar Safirer
GUL OCH BLÅ SAFIR, ovalslipade, 2,01 ctv (1,41 + 0,60), 6,7x5,4x4,5 mm, 5,2x4,3x3,0 mm, nagg.
HÄNGE/BROSCH, silver, glas, Bertil Cederling, Hedemora 1970, mått 39 x37 mm, vikt 12,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i 14K guld, längd 60 cm, knutet, vikt 38,4 g.
ANTON MICHELSEN, brosch, löv, sterlingsilver, signerad Engel, Stockholm 1953, mått 35x80 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, Lantz, ca 25×12 mm, 1975, vikt 21,0 g, dekoren kan tolkas som "JO".
RING, 14K vitguld, turmalin, briljanter ca 0,22 ctv, stl 16,75 mm, små nagg på turmalinen, briljanter har nagg på kuletten, turmalinen rör sig i fattningen, vikt 4,7g
RING, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.