161 - 180 av 345
1...8910...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april

Klubbad för

SILUETTRING, 18K guld, profilporträtt av Gustaf Fredrik Wadström, 1700-talets slut, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, skador och nagg, senare ringskena, originalask, provinienslapp.

Utrop: 4 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 14,4 mm, 25 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 44 cm, vikt 13,5 g.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K vitguld, morganit ca 1,35 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.

6 100 kr

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,7 g, ena diamanten med kulettfasett.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, morganit, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd kedja 39/42 cm, vikt 3,0 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/SI, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,0 g, 1 sten med nagg vid rondisten, naturaler.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade citriner 14,56 ctv, ovalslipade ametister, 12 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 8,2 g, stift, originaletui.

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, rosa opaler, Mandelstam, höjd 36 mm, vikt 7 g, originalask.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, förstoringsglas, 18K guld, Nyköping, antik ca 1860-tal, längd 176 cm, vikt 22,4 g, slitage.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

CARMOSÉHÄNGE, 14K vitguld, ovalslipad diamant 0,41 ct, R/VS, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca R-TW/VS, höjd 20 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, skepp, Guld & Juveler Ab, Stockholm 1947, mått 36 x 22 mm, vikt 4,6 g,

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, geting/bi, 18K guld, emalj, 2 diamanter ca 0,06 ctv, mått 20 x 18 mm, vikt 5,0 g.

3 900 kr

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 5,0-9,9 mm, lås i 18K vitguld med 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 40-42 cm, vikt 58,1 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,4 g.

Utrop: 7 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasettslipad brun topas ca 0,43 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TW(G)/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, 1 diamant har en liten skada.

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCr/SI, längd ca 42 cm, vikt 3,2 g, enstaka diamant har ytskada.

Utrop: 7 600 kr

ARMRING, 18K vitguld, cirka 450 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, innermått 5,7 x 4,7 cm, vikt 47,8 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 60 000 kr

SYSKONRING, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 6 diamanter 0,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, några diamanter med nagg, porositet i guldet.

Utrop: 27 000 kr

ARMRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW/P2, rosenslipade diamanter, franska kontrollstämplar, 50x60 mm, vikt 9,9 g, den större diamanten har nagg och skador.

Utrop: 7 500 kr