Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
SILUETTRING, 18K guld, profilporträtt av Gustaf Fredrik Wadström, 1700-talets slut, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, skador och nagg, senare ringskena, originalask, provinienslapp.
COLLIER, 18K vitguld, odlad south sea pärla ca 14,4 mm, 25 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 44 cm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, morganit ca 1,35 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, morganiter, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stift, vikt 2,7 g, ena diamanten med kulettfasett.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, morganit, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd kedja 39/42 cm, vikt 3,0 g.
SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/SI, 8 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,0 g, 1 sten med nagg vid rondisten, naturaler.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade citriner 14,56 ctv, ovalslipade ametister, 12 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, Mandelstam, höjd 46 mm, vikt 8,2 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, rosa opaler, Mandelstam, höjd 36 mm, vikt 7 g, originalask.
HÄNGE MED KEDJA, förstoringsglas, 18K guld, Nyköping, antik ca 1860-tal, längd 176 cm, vikt 22,4 g, slitage.
CARMOSÉHÄNGE, 14K vitguld, ovalslipad diamant 0,41 ct, R/VS, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca R-TW/VS, höjd 20 mm, vikt 2,2 g.
BROSCH, 18K guld, skepp, Guld & Juveler Ab, Stockholm 1947, mått 36 x 22 mm, vikt 4,6 g,
BROSCH, geting/bi, 18K guld, emalj, 2 diamanter ca 0,06 ctv, mått 20 x 18 mm, vikt 5,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 5,0-9,9 mm, lås i 18K vitguld med 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 40-42 cm, vikt 58,1 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter, ca 0,30 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasettslipad brun topas ca 0,43 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TW(G)/P, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, 1 diamant har en liten skada.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCr/SI, längd ca 42 cm, vikt 3,2 g, enstaka diamant har ytskada.
ARMRING, 18K vitguld, cirka 450 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, innermått 5,7 x 4,7 cm, vikt 47,8 g, enstaka diamanter med nagg.
SYSKONRING, 14K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 6 diamanter 0,09 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, några diamanter med nagg, porositet i guldet.