Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
RING, 18K vitguld, opal, 21 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,9 g, några diamanter med nagg och skador.
BESTICKSERVIS, 53 delar, sterlingsilver, modell Fairfax, 8 fiskgafflar, 8 bordsskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 8 efterrättsskedar, 8 smörknivar, 5 serveringsbestick, Durgin Gorham, USA, formgiven 1910,, totalvikt ca 2500 g, någon kniv med liten buckla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,41 ctv, TW(F)/VS2, GIA Report No 6282931796 och 6285914899, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW(F-G)/VS, stift, vikt 3,6 g, 2 st GIA Diamond Dossier.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,54 ct, TW/VS, stl 17 mm, nagg på kulett, vikt 5,5 g
STIGBERT, armband, 18K guld, odlade pärlor, Engelbert Stockholm 1971, stl 18, vikt 7,5 g.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, viikt 3,8 g, en diamant med nagg.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 185 briljantslipade diamanter ca 3,71 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 23,3 g, några diamanter har nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, varav mittstenarna ca 0,37 ctv, ca TW/VS, stift, diameter 6,6 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75+ mm, vikt 6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 14K vitguld, gammal - och rosenslipad diamanter ca 0,35 ctv, längd 17 cm, vikt 6 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad grön safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g, safiren med nagg och slitna fasettkanter, enstaka diamanter med skador och nagg.