Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca W/SI, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g, mittsten med nagg.
RING, 18K guld, blå emalj, år 1793, stl ca 15 mm, vikt 6,3 g, öppningsbar, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, diamant med naturaler vid rondisten samt kulettfasett.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 3,15 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,8 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 baguetteslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,6 g, enstaka diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 rubiner i olika slipningar ca 1,39 ctv, sannolikt obehandlade, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv varav åtminstone två har en lätt rosa färgton, stift, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr/VS, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld med 45 briljantslipade diamanter 0,73 ctv TW(G)/VS, vikt 5,4 g storlek 16,5 mm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 1,48 ctv, TW(G)/VS, vikt 3,2 g, storlek 15,5 mm
Visa varaSmycken Collier
ENGELBERT, collier, Star sign, vågen, 22 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 40 / 43 cm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, 33 briljant- och baguettslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, 69 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 10,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, samt skjortknappar, 18K guld, pärlemor, gammal - och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, vikt 8,3 g, etui.