Avslutad | Klassiska – Lördag 27 april
RING, platina, kuddslipad safir, briljant - och rosenslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,92 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/VS2, Stockholm 1946, stl 18 mm, vikt 10,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,57 ct, ca River(E)/VVS1, stl 17,25+ mm, vikt 3,5 g, diamant med tunn rondist, storleksminskad via inlägg.
RING, 18K vitguld, safirer, diamanter ca 0,18 ctv, Walters guldsmedja, Stockholm 2014, stl 16,75 mm, vikt 7,6 g.
SKÅL, på fot, silver, invändigt förgylld, ovalformad, lejonmaskaronner med ringhänklar, medaljonger med motiv av Hermes, Simson Ryberg, Stockholm 1796, höjd 13 cm, längd 23 cm, vikt 639,5 g, något skev, bucklor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,98 ct, 10 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 20 mm, vikt 7,0 g, stift/clips, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca TW-W/VS, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 12 gammal - och 24 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, syntetiska safirer, höjd 38 mm, vikt 10,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, Italien, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, etui från Gioielleria Zampa, ytterkartong.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14K guld, antik, rosenslipad diamant ca 5,5 mm i diameter, sannolikt orientaliska halvpärlor ca 2,5 mm, mått ca 6,5 x 3,5 cm, vikt 21,4 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCa(L)/VS, gammalslipade samt åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, några av de mindre diamanterna har nagg.
SYSKONRING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa(K-L)/SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g, en diamant har öppen inneslutning som når ytan, den andra diamanten har nagg och naturaler, delvis inverterade, längs rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 2,53 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1988, stl 15,75 mm, vikt 4,4 g, en diamant med natural vid rondisten.
ENSTENSRING, Spectre, 18K guld, briljantslipad diamant 0,90 ct enligt gravyr, ca TCr-Cr/VS2, G Dahlgren, Malmö 1983, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g.
CLIPBROSCH, 14K vitguld/platina/silver, snidad bergkristall, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, Wien Österike, 1900-talets början / mitt, 45x45 mm, vikt 16,9 g, bergskristall med skador och nagg, en diamant saknas, diamanter med skador och nagg.
BROSCH, 14K vitguld, odlade pärlor, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 42 mm, vikt 5,7 g.
MATSILVER, silver, 76 delar, modell Tornedal, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 dessertgafflar, 4 smörknivar, C.O. Persson, Haparanda, vikt 3305,0 g, i lindor och etui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca TCa(K-L)/VS2, Juvel-Magnus, Henån 1971, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, diamant med nagg och naturaler på rondisten.