Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
Smycken Enstaka örhänge
ÖRHÄNGE, ett udda, 18K guld, odlad pärla, rosa topas, längd 18 cm, vikt 1,5 g, skruvstift.
BACCARAT, ring, förgyllt sterlingsilver, rosa paste, stl 17 mm, vikt 7,8 g, originaletui, påse.
BACCARAT, ring, sterlingsilver, blå paste, stl 16,7 mm, vikt 7,5 g, originaletui, påse, sten med nagg, slitage.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, Italien, vikt 4,5 g, krokar med stopp, etui från Gioielleria Zampa.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, blå topas, blå stenar, längd 43/46 cm, vikt 5,1 g, etui från Sergio Zampa.
RING, 18K vitguld, blå topas, vita och blå stenar, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, två stenar saknas, etui fråm Sergio Zampa.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 7,1 g.
PUSSELRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 3,1 g.
COLLIER, sterlingsiver, labradorit, stämplad AP, 2007, höjd 6 cm, 125x120 mm, vikt 48,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stift, mått 6,4 x 6,4 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, mått 6,4 x 6,4 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, odlad pärla, swisslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,7 g.