Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
RING, 18K guld, delvis matterad yta, briljantslkipad diamamnt 0,03 ct, stl 17,25 mm, vikt 8,3 g
RING, 18K guld, rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 52 cm, lås i 18K vitguld, rubin med nagg, vikt 31,6 g, knuten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW-W/VS, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, två diamanter saknas.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, rodiering har släppt på ringskenan.
BENGT LILJEDAHL, ring, silver, sannolikt rökkvarts, signerad, stl 17,25 mm, vikt 12,0 g, stenen snurrar en aning i fattningen. (d)
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
MATSKED, silver, modell Svensk Dubbelräfflad, Carl Lindgren, Norrköping 1700-talets slut, längd 205 mm, vikt 73,0 g, svag gravyr.
DOSA, silver, ovalformad, graverad dekor, Johan Petter Hjulström, Västerås 1825, längd 76 mm, bredd 45 mm, vikt 58,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 rubiner 0,85 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 blå safirer 0,43 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 smaragder 0,38 ctv, 40 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,7 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca TW/SI, vikt 0,9 g, behöver en rätt tunn kedja.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ct ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5,4 g.