Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 13,5 g, diamant har en inneslutning som når ytan.
OLE LYNGGAARD, armring, Love Bands Bangle, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, TW/VS, design Charlotte Lynggaard, storlek 16, innermått 57,0 x 47,0 mm, vikt 13,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,59 ctv, TW-W/P, stift, vikt 3,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-TCr/P, hänge 18 mm ink ögla, kedja 46 cm, vikt 3,0 g.
SOPHIE BY SOPHIE, Safety Pin Necklace, 18K guld, röd emalj, längd 40/42/45 cm, vikt 4,3 g.
Smycken Enstaka örhänge
SOPHIE BY SOPHIE, enstaka örhänge, Rainbow Stud, 18K guld, rubin, smaragd och flerfärgad safirer, vikt 1,1 g, stift, ej stämplad, snurrebusse i förgyllt silver.
SOPHIE BY SOPHIE, bokstavshänge L, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, TW/SI, 6 mm, vikt 0,2 g.
HAND, enstensring, Elina, 18K vitguld, briljantslipad diamntt 0,17 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g, etui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 runda fasettslipade rubiner ca 1,00 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, mått 12,5 x 12,5 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 3,0 g, rubinerna har sprickor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 108 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-W/P, längd 33 mm, stift, vikt 4,1 g.
CARTIER, armring, Juste Un Clou, 18K guld, serienr. HFW315, stl 16, vikt 31,2 g, i behov av lättare service.
CARTIER, armband, 18K guld, Love Bracelet, serienr. BC1329, stl 17, vikt 31,5 g, skruvmejsel, något slitna skruvar, gravyr.
BVLGARI, hänge, Bvlgari Bvlgari, 18K guld/stål, pärlemor, onyx, Italien, höjd 47 mm, vikt 18,4 g.
OLE LYNGGAARD, 3-radigt, armband, 14K vitguld/guld, lås med fjärilar, dobbar, längd 19 cm, vikt 11,3 g.
RING, 18K guld, citrin ca 9 ct, stl 18,75 mm, vikt 7,7 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,7 g.
HANS HANSEN, örhängen, nr 402, sterlingsilver, Danmark, diameter 15,5 mm, vikt 6,3 g, skruvmekanism.