Avslutad | Moderna – Lördag 13 april
RING, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 4,5 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, längd 26,0 mm, vikt 6,2 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, Hans Hansen för Jensen, mått 43 x 37 mm, vikt 24,3 g, etui
TRE SYSTRAR, alliansring, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g. butikscert från Wilhelm Pettersson.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,75, vikt 2,2 g, några enstaka diamanter har nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 190 briljantslipade diamanter ca 3,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 21,9 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 8,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 11,1 g, några diamanter har nagg på kulett.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade tahitipärlor, stift, Smide och Form, pärlor 8,8 mm, vikt 3,4 g, ej stämplade, etui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 runda fasettslipade safirer ca 0,67 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, mått 11,0 x 11,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,6 g, safirer med nagg på fasettkanter.