121 - 140 av 300
1...678...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld, sphalerit ca 7,5 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 40 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, sphalerit ca 11,0 ct, briljantslipade diamanter ca 0,38 ct, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.

Utrop: 6 700 kr

Utrop: 16 200 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin, 24 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,8 g.

Utrop: 8 100 kr

RING, 14K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(F)/VS2, 2 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,2 g, mittstenen har små nagg samt inverterad natural och extra fasett vid rondisten.

Utrop: 19 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5,5-6 mm, svarta diamanter ca 1,20 ctv, cabochonslipad ametist, längd 41,5 cm, vikt 25,6 g, några diamanter med nagg och natirliga håligheter.

Utrop: 7 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 4 800 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/VS2, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 60 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,015 ctv, ca W/SI, kvinnomotiv, höjd på hänget 4,6 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 14,7 g, etui, ytterkartong.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K roséguld, opal, orangea behandlade safirer, gröna granater, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/SI-P samt Light pink/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 9 g.

Utrop: 17 600 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad rubin 0,93 ct, 40 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 000 kr

RING, platina, stjärnsafir 8,37 ct, 6 baguette - och 14 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,6 g

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, 9 fantasi - och 26 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g,

Utrop: 15 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca W/SI, 116 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 33 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder ca 2,16 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 11 mm, vikt 3,4 g, stift.

Utrop: 13 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,42 ct, ca TCa(K)/VS2, Bertil Nilsson, Stockholm, längd 38 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 33 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld/silver, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr(I)/VS, C F Carlman, Stockholm 1905, stl 18 mm, vikt 3,0 g, slitna klor och en skadad klo.

Utrop: 7 200 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, längd 6,5 cm, vikt 0,7 g.

Utrop: 2 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,12 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VVS2-VS1, senare tillverkad ring av Hans Danielsson, Stockholm 1992 stl 15,25 mm, vikt 3,9 g, storleksminskad med en kula, diamanten har en tunn rondist samt ett mycket litet nagg vid utkanten av bordsfasetten.

22 000 kr

Utrop: 23 000 kr

SCHALINS, alliansring, 18K vitguld 5 briljanter ca 0,75 ctv W/SI-P, stl 16,5 mm, slitage, behov av rodiering, vikt 5,2 g

Utrop: 5 500 kr