Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
ARMRING, 18K roseguld med 7 briljanter 0,24 ctv ca TW-WVS, 5,8x5,1 cm, öppningsbar, vikt 18,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, storleksändrad, rester av gravyr, en diamant har naturlig hålighet på kronan och några har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct, River(D)/VS1, HRD certifikat 01117 från 1976, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, vikt 1,6g, stift.
RING, 14K guld, 18 smaragder ca 5,48 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI-P, stl 17,5 mm, en diamant skadad, flera diamanter med nagg, några smaragder med nagg och mindre skador, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipade rubiner, Hellström & Åhriling, Stockholm, 9,5x7,5 mm, vikt 2,9 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI1, stl 17 mm, vikt 6,8 g, gravyr.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv, höjd 20,5 mm, vikt 11,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 4 safirer, 10 briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 5,0 g, några safirer med nagg, några diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 3 ovalslipade obehandlade rubiner ca 2,5 ctv, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, Stockholm 1965, längd 17 cm, vikt 14,4 g, en rubin med skada, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, antikslipade diamanter, stl 17,75+ mm, vikt 6,5 g, flera diamanter med nagg och skador.
ARMBAND, 18K guld, G.A. Dahlgren, Malmö 1915, längd 19 cm, säkerhetskedja, vikt 9,3 g, mongram på låset, originaletui.
SYSKONRING, platina, safir ca 1,25 ct, gammalslipad diamant ca 0,93 ct, ca W(H)/P1, 6 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, storleksändrad, diamanten har liten skada vid rondisten, safiren är skadad.
RING, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, antik, stl 17 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, silver/låghaltigt guld, 2 rosenslipade diamanter ca 5,5 mm, antika, höjd 14 mm, vikt 2,2 g, krokar med stopp, etui.