181 - 200 av 300
1...91011...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars

Klubbad för

ARMBAND, 18K rodierat guld, 1020 briljantslipade diamanter, (1 är åttkantslipad) ca 8,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI1, 4 diamanter saknas, 2 diamanter är skadade, 1 är cubic zirkon, flera skadade fattningar, några svaga fattningar, porositet och skador i guldet, längd 17,5 cm, vikt 70,9 g, dubbla säkerhetsåttor.

Utrop: 40 000 kr

KEDJA, 18K guld, doserad pansarlänk, längd 42 cm, vikt 78,8 g.

Utrop: 44 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, Italien, längd 19 cm, vikt 33,1 g.

Utrop: 18 400 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, ca 3,25 ct, omgjord, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 3,25 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 3,3 cm, vikt 4,0 g.

Utrop: 3 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g, en diamant längst ut har större nagg vid rondisten, i övrigt endast mindre nagg.

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 5,16 ct, River(D)/SI1, GIA certifikat 6207408255, 102 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,8 g, en mindre diamant har mindre skada, i övrigt har några mindre diamanter nagg, inverterade naturaler enligt certifikatet förefaller mycket små och icke signifikanta.

Utrop: 800 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, vikt 2,1 g, några enstaka diamanter har nagg, stl 16,75 mm.

Utrop: 8 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 31,2 g, några enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 80 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, enstaka diamaner med nagg på kuletten.

Utrop: 7 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca R(E)VVS, mindre nagg på kuletten, vikt 0,9 g.

Utrop: 17 000 kr

Utrop: 17 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade mabépärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, höjd 36 mm, stift, vikt 14,4 g.

Utrop: 5 500 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K guld, droppformad mabépärla, 5 briljantsilapde diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, höjd 43 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 2 900 kr

SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VVS1, IGI inskription 445050543, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 12 000 kr

DIAMANT, 2,55 ct, briljantslipad, Crystal(J)/VS1.

Utrop: 132 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 77 medium eller åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 18,6 g, svensk importstämpel, en av de mindre stenarna är skadad.

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 14/18K guld, safir ca 0,80 ct, rosenslipade diamanter, antik, längd 35 mm, vikt 3,5 g, safir med slitna fasettkanter.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g, safirer med slitna fasettkanter.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 5 smaragder ca 0,33 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/P, mått 10,0 x 10,0 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 2,2 g, smaragderna har ytsprickor.

Utrop: 7 200 kr