Avslutad | Klassiska – Lördag 23 mars
ARMBAND, 18K rodierat guld, 1020 briljantslipade diamanter, (1 är åttkantslipad) ca 8,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI1, 4 diamanter saknas, 2 diamanter är skadade, 1 är cubic zirkon, flera skadade fattningar, några svaga fattningar, porositet och skador i guldet, längd 17,5 cm, vikt 70,9 g, dubbla säkerhetsåttor.
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 3,25 ct, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 3,3 cm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g, en diamant längst ut har större nagg vid rondisten, i övrigt endast mindre nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 5,16 ct, River(D)/SI1, GIA certifikat 6207408255, 102 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,8 g, en mindre diamant har mindre skada, i övrigt har några mindre diamanter nagg, inverterade naturaler enligt certifikatet förefaller mycket små och icke signifikanta.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, vikt 2,1 g, några enstaka diamanter har nagg, stl 16,75 mm.
COLLIER, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, längd 42 cm, vikt 31,2 g, några enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, enstaka diamaner med nagg på kuletten.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca R(E)VVS, mindre nagg på kuletten, vikt 0,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade mabépärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, höjd 36 mm, stift, vikt 14,4 g.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, droppformad mabépärla, 5 briljantsilapde diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, höjd 43 mm, vikt 6,5 g.
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VVS1, IGI inskription 445050543, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 77 medium eller åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 18,6 g, svensk importstämpel, en av de mindre stenarna är skadad.
BROSCH, 14/18K guld, safir ca 0,80 ct, rosenslipade diamanter, antik, längd 35 mm, vikt 3,5 g, safir med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 2,9 g, safirer med slitna fasettkanter.