Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari
LONGINES, Heritage, Skin Diver Watch, Cal 888, Serie nr. 49825420, Ref nr. L2.822.4.56.6, Boett nr. L2.822.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. L600155684, cert, september 2023, box, ytterkartong.
Klockor Hublot
BREITLING, Headwind (500M/1650FT), Chronometre, Cal 45 (ETA 2834-2), Verk nr. 222166, Serie nr. 222166, Ref nr. A45355, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, skadad urtavla, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S3900/350 A, cert, april 2002, box (skadad/ej komplett), ytterkartong.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, "Breitling", Cal Venus 170, Serie nr. 416331, kronograf, herrur, 34 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ej signerat urverk/boett, läderband, ca 1940.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Linen Dial", Ref nr. 16234, Serie nr. E243332, Cal 3135, Verk nr. 5661000, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, gravyr, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-O8/555 B, ca 1990.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14585979, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-6, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari (T Swiss Made T), Cal 2201-160B, Serie nr. 716, Boett nr. 8030, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i stål, ca 1995.
SEIKO, Prospex LX GMT, Spring Drive, Cal 5R66, Serie nr. 930184, Ref nr. SNR025J1, Boett nr. 5R66-0BM0, herrur, 44,8 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås (titan/stål), cert, februari 2022, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 56959741, PIC nr. 1835.46.51, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerat läderband, originalspänne i stål, cert, augusti 2000, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow-Hübe, Ref nr. 326, Serie nr. 002305, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad armlänk (S), ca 2005, box.
LONGINES, fickur, 53 mm, Cal G.F, Boett nr. 1175053, 18K guld, ankargång, ca 1900, etui (L.N.Brink, Hallsberg).
LONGINES, Dolce Vita, Cal L.178, Serie nr. 31119112, Ref nr. L5.155.4.71.6, Boett nr. L5.155.4, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, defekt (går ej, servicebehov), originallänk, viklås, Ref nr. 27634, ca 2005.
OMEGA, Constellation, Cal 1456, Serie nr. 54163502, Ref nr. DB 795.1080, Boett nr. 795.1080.1, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), integrerad originallänk (helstav), viklås (defekt, se fördjupad information), Ref nr. 6104/465.6, ca 1993.
LONGINES, Golden Wing (100 Meters), Serie nr. 28401532, Boett nr. L3.112.3 / 7721 250, damur, 28 mm, bicoulour, quartz, safirglas (repor), datum, skadad urtavla/visare, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 37659, ca 1996.
MONTEGRAPPA, Nero Uno, Cal ETA 2824-2, Ref nr. IDNLWSBK, herrur, 42 mm, svart PVD, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 167/999).
Klockor Corum
CORUM, Bubble, Serie nr. 659431, Boett nr. 163.150.20, herrur, 45 mm, stål, quartz, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert, oktober 2001, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 38638255, Ref nr. BA 132.9051, Boett nr. 132.9051-1 / 1181, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, datum, logo på urtavlan, defekt krona/ställaxel, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1977, box.
JAEGER-LECOULTRE, damur, 29 x 21 (35) mm, Cal K840, Serie nr, 2138955, Ref nr. A 6012, Boett nr. 6012 / 124242, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, buckla, läderband, ca 1970.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. 51578879, Ref nr. DR 595.1080, Boett nr. 595.1080, damur, 23 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), integrerat läderband (se fördjupad info), originalspänne, ca 1989.