Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari
TAG HEUER, Carrera "Tachymetre", Cal 16 (ETA7750), Serie nr. WAG3613, Ref nr. CV201AP.FC6429, Boett nr. CV201AP-0, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, Ref nr. FC5065 / Y-S4, cert (digitalt), september 2023, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Chronometer, Ref nr. 114210, Serie nr. Z841384, Cal 3130, Verk nr. 3 1499474, Boett nr. 2330, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70190-OP8, cert, oktober 2009, box.
Klockor Panerai
PANERAI, Radomir, Special Edition "3-days Oro Bianco", Cal P.3000, Verk nr. 004380, Serie nr. N446 / 501, Ref nr. PAM00376, Boett nr. OP6844 / BB1492952, herrur, 47 mm, 18K vitguld, manuell (3-dagars), plexiglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, maj 2012, box, ytterkartong (skadad).
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 227/MMXI, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne ca 2011, servicepåse.
CARTIER, Pasha, Cal 205, Boett nr. 2113/856892CC, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. UFDI, ca 2005.
ROLEX, Geneve, Cellini, Ref nr. 2294/8, Serie nr. N608757, Cal 1400, Boett nr. 396 / 82 27, damur, 21 mm, 18K guld, manuell, safirglas (repor), urtavla med diamanter (3 st. 8/8), skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov, se fördjupad info), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. P2, totalvikt 70,3 gram, cert, mars 1995, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow-Hübe, Serie nr. 107988, Boett nr. 326, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), integrerad armlänk (S), ca 2000.
OMEGA, Speedmaster Racing, "Schumacher 2001", "Tachymetre", Cal 1152, Serie nr. 58158927, PIC nr. 3519.50.00, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1562/850, cert (ej komplett), ca 2002, box (ej komplett). Limiterad och numrerad (Nr. 10486/11111).
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 16922908, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-9-SC (CSP), herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, relumade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
LONGINES, Conquest, Serie nr. 22093765, herrur, 33 mm, bicolour, quartz, safirglas, dag (defekt), datum (defekt), skadad urtavla, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Serie nr. V356495, Boett nr. 5390, damur, 27,5 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), datum, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), briljantkrans (36 st. ca 0,23 ctv), originallänk, viklås, ref nr. G2.05, ca 2005.
TAG HEUER, Link (200 Meters), "Tachymeter", Cal ETA 7750, Serie nr. ZP8147, Ref nr. CT 2113, kronograf (tryckknapp saknas), herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0550-0/MO-B2, ca 2000, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Tonneau, Serie nr. 109/MMV, damur, 26 x 29,5 mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, originallänk, viklås, ca 2005, box (skadad).
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Kitty Hawk, design Björn Weckström, Ref nr. A 668008, damur, 20 x 28 mm, silver (0,925), quartz, mineralglas, integrerad originallänk (storleksändras ej), längd 142 mm, cert (ej komplett), ca december 1999, påse.
LONGINES, Dolce Vita, Serie nr. 31073610, Ref nr. L5.158.4.16.6, Boett nr. L5.158.4, damur, 16 x 20,5 (25) mm, stål, quartz, safirglas (repor/nagg), utbytt urverk/ej signerat, originallänk, viklås, Ref nr. 27647, längd 150 mm, ca 2002.
CERTINA, DS Action (200m), Cal ETA 2824-2, Serie nr. 11BC1153010, Boett nr. C013407A, herrur, 43,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband (utbytt), skadad urtavla/visare, skadad klickring, defekt (akut servicebehov, se bilder på urverk), viklås, Ref nr. C640.4AA, ca maj 2012, box, ytterkartong.
SEIKO, Prospex (20Bar), "Alpinist", Cal 6R35A, Serie nr. 010327, Ref nr. SPB121J1, Boett nr. 6R35-00E0, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, glasbaksida. OBS: servicebehov, läderband, viklås, cert, februari 2021, box, ytterkartong.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Maverick, "Tachymeter", Serie nr. 200106405, Ref nr. 241693, kronograf, herrur, 43 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. VN1905 cert, oktober 2020, box, ytterkartong.
Klockor Hermès
HERMÈS, Paris, Croisière, Serie nr. 1806101, Boett nr. CR1.220, damur, 18 x 27 (30) mm, bicolour, quartz, safirglas, OBS: saknar skruvar och doublé detaljer på boett, integrerat originallänk, viklås, Ref nr. 3760/2, ca 1990.