Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari
POMELLATO, ring, M'Ama Non M'Ama, 18K roséguld, ametist, stl 18 mm, vikt 3,8 g, slitage.
POMELLATO, ring, M'Ama Non M'Ama, 18K roséguld, peridot, bruna briljantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, slitage.
BVLGARI, ring, b.Zero1, 3 band, 18K roséguld, stl 52 (16,5 mm), vikt 9,1 g, originaletui, ytterask.
ARMBAND, 18K guld, 2 smaragder ca 0,45 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 1,7 g, smaragderna med inneslutningar som når ytan och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 rubiner ca 0,14 ctv, 7 briljanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, rubiner ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 0,9 g, några rubiner med mindre nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 42/45 cm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 smaragdslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TCa(K-L)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 40 cm, vikt 1,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2004, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, collier, 18K vitguld, gula safirer, längd 41,5 cm, vikt 3,9 g, saknar stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, längd ca 2,5 cm, bredd ca 2 cm, vikt 7,7 g, någon enstaka diamant har nagg vid kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, ca 27x20 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/P, vikt 1,0 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
CARTIER, Panthére brick link ring, 18K guld, Schweiz, Zürich Airport ca 1990, serienummer 932282, stl 61 (19,25+ mm), vikt 10,4 g.