Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, varav mittstenen ca 0,10 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
GEORG JENSEN, 12 st årsskedar, förgyllt sterlingsilver, 1972-1979, total vikt 545,0 g.
ARMBAND, sterlingsilver, larvikit, Henry Arnesson och Åke Wiktorsson Sävsjö Guldsmeds, längd 18 cm, vikt 41,7 g.
JANE WIBERG, halsring/hänge, nr 400 och 313, turkoser, sterlingsilver, höjd 11,5 cm, mått 12,5x11,0 cm, vikt 36,1 g.
GEORG JENSEN, ring, 90A, sterlingsilver, Nefrit Jade, Danmark 1970-tal, stl 16,5 mm, vikt 14,9 g, stenen rör sig något i fattningen.
KARIN FERNER, hänge, sprattelgubbe med rörliga leder, sterlingsilver, signerad, Falun 1994, höjd 50 mm, längd 51 cm, vikt 8,0 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 97 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18 cm, vikt 5,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 217 A, Moonlight Grapes, sterlingsilver, Danmark, mått 30x45 cm, vikt 9,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 3,33 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 9,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,32 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, några enstaka P, längd 18 cm, vikt 9,7 g.