Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari
CARTIER, ring, 18K vitguld, månsten, certifikat J76921, stl 15,5+ mm, vikt 19,5 g, etui, lätt slitage.
RING, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g, några diamanter har nagg.
ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,0 cm, vikt 5,5 g.
ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,5 cm, vikt 5,1 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, tsavoriter ca 1,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g några tsavoriter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, med avtagbar halo, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,2 g, stift, en sidosten har nagg på kronan.
OLE LYNGGAARD, armband, Life Safari, 18K guld, flätat tyg, längd 18 cm, originalask.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 13,5 g, diamant har en inneslutning som når ytan.
STRÖMDAHL, örhängen, 18K guld, briolettslipade ametister, höjd 21 mm, vikt 2,8 g, krokar.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lotus stud earrings, 18K guld, sötvattenspärlor, diameter 7 mm, vikt 2,3 g, stift, etui.
GEORG JENSEN, ring, nr 187, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, stl ca 18mm, vikt 17,2 g, originaletui.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, fågel, stl 19 mm, vikt 4,0 g, originaletui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, grön paste, stl 18,75 mm, vikt 7,6 g, originaletui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, ring, Dragon ring, sterlingsilver, stl 18,5 mm, vikt 14,8 g, originaletui, ytterkartong.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, ett örhänge, Pippi Långstrump kollektionen, förgyllt sterlingsilver, säkerhetsnål, mått 10x40 mm, vikt 2,7 g, påse.