Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, tanzanit 1,86 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, längd 42 cm, vikt 6,2 g.
RING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 0,54 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter har nagg.
COLLIER, fasetterade smaragder, 2 rader, lås i vitmetall längd ca 36 cm, vikt 15,3 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 3-3,5 mm, ovala till formen, cabochonslipade rubiner, 2 rader, hänge i minst 14K guld med sannolikt obehandlad cabochonslipad rubin ca 6,9 x 6,4 mm samt rosenslipade diamanter (chips), emalj och glaskulor, lås i låghaltigt guld, längd 38 cm, vikt hänge ca 7,8 g, totalvikt 24,8 g, visst slitage på emaljen samt nagg på stenar.
RING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g, delvis färgskiftning i skenan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 baguette - och 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 7,6 mm, vikt2,7 g, stift.
RING, 18K roséguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,2 g, delvis färgskiftning i skenan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,0 g.
COLLIER, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, längd 38,5/40 cm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, längd 38,5/40 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, längd 38,5/40 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 1,20 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv stift, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stjärnor, stift, längd 23 mm, vikt 2,1 g.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, längd 68 cm, vikt 26,1 g.
RING, 18K vitguld, onyx, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 15,75+ mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE, 18K guld, odlad pärla ca 6,5 mm, gammalslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW(F-G)/SI, diameter ca 2 cm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver, doserat, 3,7 mm-7,4 mm, längd 45 cm, vikt 13,2 g
COLLIER, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 40 cm, vikt 14,3 g.