61 - 80 av 303
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, emalj, monogram i 14K guld, Ivan Saltykov, Moskva 1889, kontrollmästarstämpel A. Romanov, mått 82 x 78 mm, vikt 159,9 g, gravyr på insidan, restaurerad.

5 600 kr

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, öppningsbar, 14K guld, ovalfasetterad ametist, 2 gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, 2 halvpärlor, Ryssland 1908-1927, innermått ca 17 cm, säkerhetskedja, vikt 20,5 g, 1 diamant skadad, bucklor, ametisten med små nagg.

7 500 kr

Utrop: 8 400 kr

K. ANDERSON, sockerskål med lock, silver, på tre kulfötter, uppburen av tre paradisfåglar, lock med knopp i form av kotte, stiliserade blad, Stockholm 1908, höjd 21 cm, vikt 609,3 g, sockersked ej original.

3 300 kr

Utrop: 3 700 kr

COLLIER, Jugend, platina/18K guld, gammal - och rosenslipade diamanter, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1914, hängets höjd 51 cm, längd 39,5 cm, vikt 5,3 g.

4 800 kr

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,70 ct, W(H)/VS1, GIA-Diamond Grading Report 1479229753, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 prinsesslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, gravyr, vikt 7,2 g, visst slitage på ringskenan.

Utrop: 17 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,62 ct, ca TW(F)/SI1, IGI certifikat F5B63123, stl 16,25 mm, vikt 10,2 g, visst slitage på ringskenan.

Utrop: 14 400 kr

COLLIER, 18K guld, 20 odlad pärlor, ca 5 mm, längd 98 cm, vikt 14,2 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, kors 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,5 g.

Utrop: 6 900 kr

COHR, bestickservis 72 delar, silver modell Sachsisk, 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 12 tårtgafflar, 12 mockaskedar, Danmark, svenska importstämplar, etuier.

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, silver, nyrokoko, detaljer i ben, handtag i rocaille, Stockholm 1856, höjd 28 mm, vikt 655,0 g, handtaget något löst.

Utrop: 4 200 kr

ARMRING, 18K guld, odlad pärla, Stockholm 1920, diameter mm, vikt 5,4 g, liten spricka i guldet, liten skada på pärlan.

Utrop: 3 400 kr

Silver Vas

VAS, silver, delvis förgylld, vidgande, på fotring med svängda reliefåsar, graverad dekor, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1796, höjd 21,5 cm, vikt 438,2 g, monogram, mindre bucklor.

3 700 kr

Utrop: 3 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, delvis förgylld, vidgande, på fotring med svängda reliefåsar, graverad dekor, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1794, höjd 18,5 cm, vikt 330,8 g, monogram mindre bucklor.

4 500 kr

Utrop: 2 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca River(E)/VVS1, stl 19 mm, vikt 6 g.

180 000 kr

Utrop: 210 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca TW(G)/VS1, Per-G Forslund Juvelateljen, Malmö 1995, stl 17,5 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 66 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, R(E)/VS2, stort bord och låg krona.

7 200 kr

Utrop: 7 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 smaragdslipade diamanter ca 10,14 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI, längd 18 cm, vikt 16,2 g, ett fåtal diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 128 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad morganit ca 3,50 ct, vita topaser, stl 18 mm, vikt 4,0 g.

8 500 kr

Utrop: 9 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,90-0,95 ct, ca W-TCr(H-I)/SI1, 4 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 5,5 g, den större diamanten har mindre nagg vid rondisten, en av de mindre diamanterna har skador på paviljongen, i övrigt någon enstaka mindre diamant med mindre nagg.

Utrop: 39 500 kr