Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade golden southsea pärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 31 mm, vikt 11,2 g, stift, några diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,75 ct, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, omgjord ringskena av Pettersons 1968, safiren med slitage och mindre nagg, några diamanter med mindre skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, W-TCr(H-I)/VS1-VS2, vikt 2,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,72 ct, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, Ceson, Göteborg 1977, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
HUGO STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,08 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, gravyr, diamant med låg krona och stort bord.
C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytna.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 3.5 g, diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g, diamanten med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, baguetteslipade rubiner, smaragder och safirer totalt ca 1,30 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl ca 15,75 mm, vikt 9,2 g, storleksändrade stavar i ringskenan, viss porositet i guldet, en klo saknas, några stenar med nagg och små skador.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, J Petterssons Eftr, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, 2 diamanter med nagg på kuletten, något slitna fattningar.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, platina, prinsess- och baguetteslipade diamanter 0,50 ctv, ca Tw-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K/14K guld, rosenslipade diamanter, antika, omgjorda, höjd 29 mm, vikt 6,1 g, skruvmekanism, slitage, tennlödningar.
BROSCHNÅL, 18K guld, pärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1933, längd 49 cm, vikt 3 g, nål i metall.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/silver, vit safir och orientaliska pärlor, antik, längd 40 cm, vikt 6 g, en länk saknas på kedjan, etui.
ARMBAND, 18K guld, 194 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.