221 - 240 av 303
1...111213...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, 0,59 ct, TW(G)/VS2, GIA certifikat 16470326.

Utrop: 9 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,42 ct, TW/P1, nagg på kuletten.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

ARMRING, 12K guld, mikromosaik, Italien, antik, öppningsbar, mått ca 6 x 5,1 cm, säkerhetskedja i silver, enstaka bitar mikromosaik saknas, vikt 21,7 g

Utrop: 7 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca R(E)/SI, slitna klor, natural på kronan samt en extra fasett.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, rubin, 11 rundslipade blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 6,3 g, rubinen är skadad, safirerna med slitna fasetter, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 9 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter 2,12 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,75 mm, vikt 6,2 g, diamanterna har nagg på kuletten, 1 diamant med skada vid rondisten.

Utrop: 33 000 kr

ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad svart diamant ca 3 ct, stl 19 mm, vikt 2,6 g, sprickor och skador på diamanten.

Utrop: 2 700 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 11,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 24 mm, vikt 7,4 g, stift med stopp.

Utrop: 14 400 kr

RING, 14K guld, ovalslipad rubin, carréslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, vikt 7,5 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr-CR(I-J)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 12,5x10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 27 mm, vikt 5,8 g, krokar.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljanslipad diamant 0,74 ct, ca TW(F)/VS1, stl 18 mm, stl 18 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 19 000 kr

HALSKEDJA, 18K guld, rund ankarlänk, längd 71 cm, vikt 19,3 g.

Utrop: 10 600 kr

VINKARAFF, silver, glas, troligen Nihols & Plinke St. Petersburg (1829-1898), höjd 28 cm.

7 700 kr

Utrop: 3 300 kr

SKRIN med nyckel, silver, Berlin 1800-tal, mått 16x10x12 mm, vikt 367 g.

3 600 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, platina, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca R(E)/SI1, vikt 0,7 g, extra fasett.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 19 mm, vikt 3,5 g, enstaka diamanter med nagg, något skev rinskena.

Utrop: 6 800 kr

C.G. HALLBERG, pärlcollier, odlade pärlor ca 2,4-7,3 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Stockholm 1950, längd 73 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, silver, förgylld baksida, smaragder, rosenslipade diamanter, antik, omarbetad, säkerhetskedja i 14K guld, höjd 40 mm, vikt 9,6 g, några diamanter med skador.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade smaragder, längd 18,5 cm, vikt 29 g.

Utrop: 15 800 kr