Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari
ARMRING, 12K guld, mikromosaik, Italien, antik, öppningsbar, mått ca 6 x 5,1 cm, säkerhetskedja i silver, enstaka bitar mikromosaik saknas, vikt 21,7 g
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca R(E)/SI, slitna klor, natural på kronan samt en extra fasett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, rubin, 11 rundslipade blå safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 6,3 g, rubinen är skadad, safirerna med slitna fasetter, några diamanter med nagg på kuletten.
TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter 2,12 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,75 mm, vikt 6,2 g, diamanterna har nagg på kuletten, 1 diamant med skada vid rondisten.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad svart diamant ca 3 ct, stl 19 mm, vikt 2,6 g, sprickor och skador på diamanten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 11,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 24 mm, vikt 7,4 g, stift med stopp.
RING, 14K guld, ovalslipad rubin, carréslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, vikt 7,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCr-CR(I-J)/SI2, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 12,5x10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 27 mm, vikt 5,8 g, krokar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljanslipad diamant 0,74 ct, ca TW(F)/VS1, stl 18 mm, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
VINKARAFF, silver, glas, troligen Nihols & Plinke St. Petersburg (1829-1898), höjd 28 cm.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, platina, briljantslipad diamant ca 0,98 ct, ca R(E)/SI1, vikt 0,7 g, extra fasett.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 1974, stl 19 mm, vikt 3,5 g, enstaka diamanter med nagg, något skev rinskena.
C.G. HALLBERG, pärlcollier, odlade pärlor ca 2,4-7,3 mm, lås i 18K vitguld med åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Stockholm 1950, längd 73 cm.
BROSCH, silver, förgylld baksida, smaragder, rosenslipade diamanter, antik, omarbetad, säkerhetskedja i 14K guld, höjd 40 mm, vikt 9,6 g, några diamanter med skador.