Avslutad | Allmänna – Tisdag 26 mars
TÅRTSPADE, 830 silver, Stiltenn Sven Carlsson, Stockholm 1971, längd 20 cm, vikt 45,5 g.
SOCKERTÅNG, 830 silver, Gewe Guld & Silver Ab, Malmö 1965, längd 13 cm, vikt 20,5 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade saltvattenspärlor, turkoser, diameter 14 mm, totalvikt 3,8 g, skruvmekanism.
RING, 18K vitguld, stl 17,75 mm, åttkantslipade diamanter 0,02 ct enl gravyr, sötvattenspärla, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 1 gammalslipad diamant, 2 med äldre briljantslipning, ca 0,32ct Tca/Si-P, 2 stenar med mindre skador, stl 16,5 mm, vikt 3 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, stl 19 mm, smaragd, safir, rubin samt briljantslipad diamant, safir sitter löst, vikt 4,5 g.