Avslutad | Allmänna – Tisdag 5 mars
SMYCKESET, collier, armband och 2 berlocker, vitmetall, färgade odlade sötvattenspärlor och glas, collier längd ca 52 cm, armband längd 20 cm, två berlocker mått ca 2,5 x3 cm exl. ögla.
SMYCKESET, collier och örhängen, rostfritt stål, hängets höjd 39 mm, kedjans längd 44-50 cm, örhängenas höjd 20 mm, stift.
SMYCKESET, collier och örhängen, förgyllt stål, hängets höjd 39 mm, kedjans längd 44-50 cm, örhängenas höjd 20 mm, stift.
SKÅL, silver, bredd ca 20 cm, höjd ca 6,5 cm, ciselerad, förgylld insida, Guldsmedsaktiebolaget I Stockholm, år 1949, vikt 268 g.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot, förgylld insida, Guldsmedsaktiebolaget I Stockholm, År 1963, höjd 8,5 cm, vikt 45 g.
K. PALMBERG, hänge med kedja, vitmetall, emalj, längd 70 cm, vikt 46,3 g, skador på emalj.
SUPKOPP, 2 stycken, silver, höjd 4 cm, förgylld insida, Markströms Guldsmeds Ab K G, Uppsala 1948, vikt 64 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd ca.18cm, säkerhetskedja samt säkerhetsåtta, vikt 7 g.
HÄNGE, 14K guld, cabuchonslipad opal, troligen dublett, mått 23,0 x 16,0 mm, vikt 5,8 g.