Avslutad | Allmänna – Tisdag 20 februari
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
COLLIER, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, varav mittstenen ca 0,10 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant med stor skada, 6 briljanter ca 0,16 ctv ca TW-W/VS-SI, storlek 16,25, vikt 4.7 gram, en sten med nagg, mittsten har ej åsatts något värde på grund av sin omfattande skada.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct ca TW(F)/SI1, stift, vikt 0,7 gram.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct ca TW(F)/P2, god slipning, stift, vikt 1,1 gram.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 3 st, sterlingsilver, lila emalj, 3 briljanter ca 0,02 ctv, diameter 12 mm, totalvikt 7,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
OMEGA, De Ville, "Ille de France", Cal 1458 Serie nr. 50759070, Ref nr. MD 595.0099, Boett nr. 595.0099.2, damur, 18,5 x 22 mm, doublé (20 micron), quartz, safirglas, defekt (går ej), läderband, ca 1986.
RING, sterlingsilver, behandlad bärnsten, mått 21,2 x 15,2 mm, stl ca 17,25 mm, vikt 8,4 g, skev.
RING, sterlingsilver, labradoriter, stl 16,25 mm, vikt ca 10,9 g, labradoriter med sprickor och nagg, slitage.
RING, sterlingsilver, hjärtformad pärla, mått ca 12,0 x 12,8 mm, ca 16,5 mm, vikt ca 11,6 g, skev.