Avslutad | Allmänna – Tisdag 20 februari
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor (9,5 mm), 4 blå kulor (ca 11,9 mm, )trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 57,7 g.
KALEVALA, hänge, Töyri, sterlingsilver, keramik, Kimmo Virkkunen, Finland, vikt 11,9 g.
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 1000 Kr 1950, 3 st 100 Kr 1959-1962, 2 st 50 kr 1979, 10 st 10 Kr 1936-1984, 5 st 5 Kr 1948-1978, 1 st 1 Kr 1915, blandad kvalité.
DIAMANTER, briljantslipad 0,43 ct, ca River/SI, natural på rondist, 7 briljant- och åttkantslipade 0,21 ctv, ca Cr/SI.
SYSTER P, armband, förgyllt sterlingsilver, facetterad månsten, längd 18,5 - 21 cm, vikt 5,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, orm, cubic zirkoner, längd ca 50 cm, 48,8 g.
NOMINATION, 2 stycken armband, stål med berlocker, reglerbar storlek, 13 extra länkbitar, varav 6 st till annan modell, etui.
ARMBAND, stelt, brons, cabochonslipade ametister, färgade koraller, justerbart, vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
TUMLARE, ett par, silver, höjd 28-30 mm, totalvikt 33,5 g, bucklor, otydbara stämplar.