Avslutad | Allmänna – Tisdag 20 februari
TISSOT, Seven, Cal 2381, Serie nr. 18839667, Boett nr. 38808-10X, herrur, 25 x 29 (35) mm, doublé (skadad), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1975.
HERRUR, 26 x 27 (34) mm, Boett nr. 285796, doublé (skadad), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, saknar visare, skadad urtavla, defekt, gravyr (Frimans Hederspris 1938), fasta bandstift, ca 1938.
TISSOT, Antimagnetique, herrur, 33 mm, Cal 27, Serie nr. 2750704, Boett nr. 6733-1 (HF), doublé (20 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, defekt, ca 1952, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 1299322, Boett nr. 1254868, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1942.
Klockor Movado
MOVADO, "Non-Magnetic", herrur, 28,5 mm, Boett nr. 174375, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla, defekt, ca 1945, metallänk ej original.
SEIKO, Sportsmatic, Calendar 820, Sea horse, Cal 7625A, Serie nr. 4502023, Boett nr. 82800, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1964.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 1370, Serie nr. 42687786, Ref nr. ST 196.0122, Boett nr. 196.0122 (LL), stål, quartz, plexiglas, datum, defekt, saknar krona/ställaxel, ca 1979.
CERTINA, herrur, 36 mm, Boett nr. 729.3004.41, stål, quartz, safirglas, datum, gravyr, integrerad originallänk (skadad), viklås, ca 1980.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 47 mm, savonett, Cal 301 (7 stenar, 12 size), Serie nr. 22195661, Boett nr. 6715769, doublé, ankargång, saknar glas, bucklor, ca 1920.
Klockor Nilax
NILAX, herrur, 31 mm, Boett nr. 523078, vitmetall, quartz (går ej), plexiglas, datum, ca 1980.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38 5L T1, Serie nr. 9228663, Boett nr. 10029598, silver (0,800), ankargång, saknar glas, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1943, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 244, Serie nr. 14871913, Ref nr. JD 2751, Boett nr. 2751-6 (C.B), doublé (skadad, 80 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, formverk, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 41 mm, savonett, Cal 286 (7 stenar, 6 size), Serie nr. 31327163, Boett nr. 9640279, doublé, ankargång, defekt, bucklor, ca 1928.
OMEGA, "G.A.de Val, Smedejebacken", fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1702565, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1897.
Klockor Svalan
SVALAN, Sportsman, Cal 130, Boett nr. 130923 / 1855 / 5012, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
TISSOT, herrur, 33 mm, Cal 782, Serie nr. 4719285, Boett nr. 41505/42505 1, stål, manuell, saknar glas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1960.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Boett nr. 47 426, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40,6L T2 15P, Serie nr. 7729674, Boett nr. 8491332, stål, ankargång, bucklor, saknar verkhållarskruv, ca 1932, fickurskedja i vitmetall.
2 ARMBAND, sterlingsilver/förgyllt, amulett med evighetstecken, längd 16-19 cm, vikt 3,3 g.