Avslutad | Valentin – Lördag 10 februari
HELALLIANSRING, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, platina, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g,
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, diamanter med nagg.
C F CARLMAN, armnring, 18K guld, antik och rosenslipade diamanter, Stockholm 1885, 50x60 mm, vikt 10,7 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ARMBAND, 18K guld, hjärta, 18 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 14,5-18 cm, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, platina, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,79 ct, ca W(H)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.