Avslutad | Valentin – Lördag 10 februari
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,51 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, vikt 3,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade onyxer 7,48 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 4,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade månstenar 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, vikt 4,1 g, stift.
COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca Ca(M)/VVS2, längd 40/41,5 cm, vikt 4,1 g, diamanten har små inverterade naturaler på rondisten.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,55 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, akvamarin med små nagg.
RING, 18K roséguld, cabochonslipad vit bowenit, 10 briljantslipade diamanter 0,034 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,31 ct,12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca R(D)/SI1, Kurt Carlsson Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1972, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g, diamanten har inverterad natural vid rondisten och små inverterade naturaler på kronan.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, platina, baguetteslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
TRESTENSRING, 14K guld, ovalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, stark flouroscense, 2 droppslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, slitna klor, mittstenen med slitage på fasettkant på rondisten, storleksändrad, rodinering som har släppt.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 66 mm, vikt 17,8 g.
W.A BOLIN, ring, 18K guld, ovalslipad prasiolit ca 6,0 ct, Stockholm 1950, stl 15,25 mm, vikt 8,1 g, stenen med skada på rondisten och slitna fasettkanter.