121 - 140 av 277
1...678...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VVS-SI, stift, vikt 2,1 g.

Utrop: 11 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 13 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 13 200 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,1 g.

Utrop: 28 000 kr

ARMBAND, 14 guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,50-0,60 ct, ca TW/P, 4 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/P, mindre rosenslipade diamanter, Moskva, Ryssland tidigt 1900-tal, längd 17 cm, vikt 10,5 g. äldre etui från C. Jansohn, Riga, en av de mindre gammalslipade diamanterna har en skada, en rosenslipad diamant saknas, i övrigt mindre nagg och ytliga inneslutningar.

22 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BOLINS, ring, 18K vitguld, granat, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, 1977, vikt 9,6 g, lite sprickbildning i skenan.

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, platina, diamant 1,21 ct, ca Fancy Deep Brownish Yellow/SI2, GIA Colored Grading Report GIA 221787198, 32 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 55 000 kr

RING, 18K guld, rubin, safir, smaragd, 2 hjärt respektive briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

KLACKRING, 18K guld, 3 briljantslipade briljanter ca 0,09 ctv, stl 17,25 mm, märkt "Handarbete", Stockholm, 1986, vikt 10,8 g, storleksändrad.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 5,00 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Tenn & Silver, Göteborg 1957, stl 16,75 mm, vikt 6,5 g, gravyr, akvamarinen har repor och slitna fasettkanter.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, platina, gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca Ca(M)/VVS2, längd 40/41,5 cm, vikt 4,1 g, diamanten har små inverterade naturaler på rondisten.

Utrop: 77 000 kr

KEDJA, 18K guld, flackslipad pansar, längd 50 cm, vikt 31,7 g.

16 600 kr

Utrop: 17 500 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, 4 delar, silver, Frankrike, omkring 1900, 15,5-18 cm, vikt 130,6 g, etui.

Utrop: 1 800 kr

Utrop: 1 100 kr

SKÅL, silver, kristallglas, Fransk stämpel, höjd 6 cm, diameter 11 cm, vikt 252,9 g, nagg på botten.

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,86 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, Petterssons, Stockholm 1953, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, gravyr, något slitna fattningar.

Utrop: 7 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, TW(G)/VS2, längd kedja 42,5 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K vitguld, safir 0,40 ctv, 7 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 1978, stl 17 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, ca W(H)/SI1, Stockholm 1976, stl 18,75 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 7 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, TW/VVS, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1977, stl 16,75 mm, en diamant med nagg på kuletten, vikt 3 g.

Utrop: 4 800 kr