Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-TCr/SI-P, Hovjuvelerare Svedboms Guldsmeds, Vetlanda 1969, stl 19 mm, vikt 8,7 g, en av sidostenarna har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant 1,46 ct, TCa(K)/VS1, Karl Anderson, Stockholm 1920, stl 15,75 mm, vikt 2,1 g, en klo saknas, diamanten har små nagg på rondisten.
COLLIER, fjäril, silver, Plique-à-Jour, gröna glasstenar, pärlimmitationer, Hermann & Speck, Phorzheim tidigt 1900-tal, Jugend, längd 43 cm, vikt 7,6 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, Plique-à-Jour, blisterpärla, Mississippi flodpärla, röd glassten, pärlimmitationer, Jugend, höjd 65 mm, vikt 6,4 g, kedja i metall, längd 43 cm, vikt 2,4 g.
RING, 12K guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 17 mm, antik, vikt 3,4 g, diamanterna har nagg, etui.
RING, 18K guld, svart emalj, halvpärlor, möjligen Carl August Björklund, Stockholm sent 1800-tal, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, limmrester, emaljskador, etui.
SYRING, 18K guld, Anders Hildén, Brahestad, Finland sent 1700-tal, stl 14,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr L.T.A.F.C.F 1793, etui.
ARMBAND, 18K guld/platina, odlad pärla ca 7,3 mm, åttkant-, swiss- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 18,5 cm, vikt 9,5 g, en sidosten utbytt med glassten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 10,2-5,9 mm, lås i 18K vitguld med rubin och åttkantslipade diamanter, längd 38 cm, vikt 24,0 g.
HUGO STRÖMDAHL, brosch, platina, 47 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,95 ctv ca TW-TCa/VS, Stockholm 1952, mått 35x22 mm, vikt 6,9 g, enstaka diamanter med nagg.
BROSCH, 18K vitguld, 5 rubiner, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, 25x30 mm, vikt 5,2 g, enstaka rubiner med nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad rosa safir 3,15 ct enligt gravyr, 6 briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ro-Be Smycken Bengt Olov Johansson, Stockholm 1964, stl 17 mm, vikt 5,9 g, safir med nagg, inneslutning som når ytan samt sprickbildningar.
RING, 18K guld, odlad pärla, ca 8,25 mm, 4 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 17,25 mm, vikt TCa/P, vikt 7,6 g.
BROSCH, blomsterbukett, 18K guld, citriner, rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, mått 64x57 mm, vikt 33,2 g.
BROSCH, 18K guld/platina, rubiner, 23 briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, mått 53x41 mm, vikt 30,9 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 12 gammal - och 24 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, syntetiska safirer, höjd 38 mm, vikt 10,5 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stift, vikt 6,6 g.