61 - 80 av 277
1...345...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

ARMBAND, 18K trefärgat guld, längd 19 cm, vikt 24,3 g.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,50-5,90 mm, kullås i 18K guld, längd 61 cm.

Utrop: 1 800 kr

2 KANDELABRAR, silver, för 10 ljus, höjd 43 cm, vikt ca 2374 g, svenska importstämplar, troligen från Italien.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr /VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,09 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, diamanter med nagg.

Utrop: 6 000 kr

BROSCH, rosett, silver, 49 antik - gammalslipade diamanter, förgylld baksida 14K guld, nål i 18K guld, antik, mått 32x41 mm, vikt 7,5 g, flera diamanter nagg och skador.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 ovalslipade granater, onyx,192 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 86 mm, vikt 13,5 g, stift, några diamanter med nagg.

Utrop: 8 800 kr

SÅSSNIPA, silver, invändigt förgylld, på rektangulär fot, stiliserad delfin, empire, Edvard L. Fick, Visby 1822, höjd 18 cm, längd 15,5 cm, vikt 353,1 g, bucklor på foten, skadat galleri, liten spricka.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

SOCKERSKÅL, silver, invändigt förgylld, på rektangulär fot, stiliserad delfin, empire stil, C.J. Häggström, Visby 1926, höjd 17 cm, längd 19 cm, vikt 400 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K vitguld, oval south sea pärla 12,5 x 13,1 mm, blå safir 0,96 ct, 20 briljanter 0,09 ctv, W/SI, storlek 17 mm, vikt 8 g

Utrop: 18 000 kr

KARAFF, slipad kristall, silver, flasketikett, höjd 19 cm, totalvikt 862,2 g, propp ej original, bucklor.

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 1,85 ct, ca W(H)/2 skador längs rondisten men i övrigt mycket små inneslutningar, 23 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 82 000 kr

C.F CARLMAN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,69 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS1, Stockholm 1977, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g.

17 200 kr

Utrop: 14 000 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VVS, stl 17 mm, vikt 5,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, garantibevis.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

BROSCH, 18K guld, 2 små pärlor, 2 små safirer, äldre briljantslipad diamant ca 0,04 ct, Hagerstrom & Son, första delen av 1900-talet, bredd 45 mm, vikt 3,8 g, genombruten stil.

Utrop: 2 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, navett och prinsesslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW/VS-SI, längd 44-47 cm, vikt 5,8 g, dom navettslipade diamanterna är ca 0,60 ct styck.

Utrop: 33 000 kr

POKAL, silver, invändigt förgylld, med två hänklar i rocaille, blomdekor, rokoko, Dublin 1790, höjd 16 cm, längd 18,5 cm, vikt 405,8 g, små bucklor, lagning vid ena hänkeln.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, längd ca 100 cm, pärlor ca 12-14 mm, vikt 254,8 g.

Utrop: 7 700 kr

SCHALINS, 18K guld, briljanter 0,80 ctv varav mittsten 0,50 W/VVS2, sidostenar 0,30 ctv W/VS-SI, stl 17+mm, IGI cert på mittstenen, gravyr, etui, vikt 5,1g

Utrop: 12 000 kr