Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, en diamant med skada.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 6 mm, en pärla rör sig i sin fattning, stift, vikt 1,7 g
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,3-7,2 mm, lås i 18K vitguld, längd 54 cm, knutet, vikt 15,6 g.
KANDELABER, silver, tvåramad, på fot med reliefåsar, höjd 22 cm, längd 26 cm, svenska importstämplar, fylld botten, vikt 556,8 g, små bucklor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,25 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 48,5 cm, vikt 43,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, odlade pärlor, längd 40 cm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8 mm, möjligen färgade, lås i 18K vitguld med navettslipade safirer och åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 42,5 cm, vikt 33,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, topas, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, topasen har lätt slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 smaragder, 2 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 20,3 g.
HÄNGE, kors, slipade stålnitar nitade på silverplätterad mässing, antik, mått 8,3x3,6 cm, vikt 15,3 g, saknar en nit, några nitar med korrosion.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-8,2 mm, lås i 18K vitguld med 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 52 cm, vikt 24,1 g, enstaka pärlor har små skador.