Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir, 14 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, stl 19,75 mm, vikt 3,3 g, safiren med slitna fasettkanter, etui.
O´DWYER, alliansring, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 1,9 g, gravyr.
HÄNGE, 18K vitguld/platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P, rosenslipad diamant, höjd 35 mm, vikt 2,6 g.
RING, platina/14K vitguld, oval odlad pärla ca 12,5x11 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 18,75 mm, vikt 12,3 g, limrester.
CARMOSÉRING, 14K guld, turkos, 15 antikslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g, inga stämplar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca Ca(L)/P1, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, nagg, naturaler vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, två diamanter med nagg på kuletten, två diamanter rör sig i sin fattning, gravyr,
HÄNGE, 18K guld/vitguld med 2 blå topaser 4,87 ctv 20 briljanter 0,29 ctv TW-W/SI-P, vikt 2,1 g
KARL LAINE, hänge med kedja, kedja i silver, hänge i sterlingsilver, bergkristall, längd 42,5 cm, märke på hänget, etui, vikt 5 g