Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,5 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-P, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Fancy Brown/SI-P, stl 19 mm, vikt 9,2 g, en brun diamant trasig och enstaka har skador.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Katrine, oxiderat sterlingsilver och 18K vitguld/guld, 16 briljantslipade diamanter 0,054 ctv, TW/VS, vikt 3,5 g, originaletui.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TCr/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,27 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/roséguld, Lotus, blå topas, 13 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, design Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld/roséguld, Lotus, blå topaser, krokar, vikt 8,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 0,015 ct, längd kedja 38 cm, Frickes Guldsmide, Stockholm, halskedja av Balestra, längd hängkedja inkl. hängen 13,5 cm, vikt 12,3 g.
GEORG JENSEN, brosch/hänge, Daisy, sterlingsilver, svart emalj, mått 45 mm, vikt 18,9 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, örhängen, Dew drops, sterlingsilver, pärlemor, höjd 60 mm, korkar, vikt 5,6 g, ej signerade. (d)
EFVA ATTLING, collier, Crazy Heart, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 7,3 g. originaletui.
EFVA ATTLING, armband, Mini love, sterlingsilver, längd 17/19 cm, vikt 3,7 g, originaletui.
EFVA ATTLING, armband, Mini peace, sterlingsilver, längd 17/19 cm, vikt 2,7 g, originaletui.
EMMA ISRAELSSON, hänge med kedja, Small Dove Necklace, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 4,9 g, originaletui.