Avslutad | Moderna – Lördag 20 januari
Silver Fat
REY URBAN, fat, sterlingsilver, kvadratiskt, Stockholm 1970, bredd 95 mm, höjd 15 mm, vikt 257,7 g, gravyr undertill. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, Atelje Guld-Bros, Stockholm 2005, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, några diamanter med nagg.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 3 delar, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, märkt stl 51 men mäts till stl 53 (16,75 mm), vikt 14,0 g, originalask, gravyr, slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI2, 40 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 2 rubiner ca 0,02 ctv, stl 16 mm, vikt 3,3 g, IGI Jewellery Identification Report.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, droppslipade ametister, design Charlotte Lynggaard, höjd 30 mm, krokar, vikt 7,6 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,24 ctv, enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 2005, stl 16,5 mm, vikt 12,0 g, gravyr, originaletui, ytterkartong.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, gravyr, originaletui, ytterkartong.
BVLGARI, ring, B. Zero, 4-band, 18K vitguld, stl 52 (16,5 mm), vikt 10,9 g, certifikat, originaletui, ytterkartong, slitage.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, längd 62 cm, vikt 17,1 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ringar, nr 261, sterlingsilver, cabochonslipade granater och månsten, design Maria Berntsen, stl 16,5 mm, vikt 23,4 g, en sten saknas, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 99, sterlingsilver, design Henning Koppel, stl 16,25 mm, vikt 13,6 g.
OLE LYNGGAARD, lås/collier, 18K guld/oxiderat sterlingsilver, hjärta, längd 43 cm, vikt 25,4 g, originaletui.
DULONG, örhängen, Kharisma Mellan, sterlingsilver, mått 3 cm, stift, vikt 5,6 g, originaletui, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,3 g, originaletui.
ENGELBERT, armring, silver, bergkristall, design Stigbert, Stockholm 1942, innermått ca 18 cm, vikt 30,1 g, nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, stift, höjd 23,0 mm, bredd 5,5 mm, vikt 6,1 g, några diamanter har ytdefekter.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,1 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,8 g.