Avslutad | Allmänna – Tisdag 23 januari
Silver Kaffeservis
SKÅL & KANNA, sterlingsilver, invändigt förgyllt, ängel med hund, Clement, Danmark 1912, besiktingsmästare S. Groth, höjd 10-11,5 cm, totalvikt 387,1 g, bucklor.
Visa varaSilver Skål
SKÅLFAT, silver, på fyra fötter, två hänklar, höjd 55 mm, diameter 119 mm, vikt 164,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
KEDJA, 2 st, oxiderat silver, bredd 3 mm respektive 5 mm, längd 42 cm, totalvikt 37,0 g, mindre missfärgning och bucklor.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor (6-10 mm), fasetterad tigeröga (6-12 mm), kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, delvis matterade, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 5,1 g, huggies.
SMYCKESET, collier och armband, sterlingsilver, fasetterad ametist (nagg), mindre pärlor, collier ca 46 cm, armband ca 20 cm.
HÄNGE, sterlingsilver, svart onyx, öppningsbar ögla, höjd ca 55 mm inklusive ögla, vikt 13,9 g.