Avslutad | Allmänna – Tisdag 23 januari
HÄNGE, ägg, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 22,0 x 14,0 mm, vikt 5,7 g.
HÄNGE, ägg, sterlingsilver, grön emalj, cz, öppningsbar ögla, mått 15,0 x 9,0 mm, vikt ca 3,0 g.
PÄRLCOLLIER, delvis förgyllt sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,0-9,0 mm, karvad rubin och smaragd, fasetterade tanzaniter och smaragd, längd ca 45 cm, vikt 65,9 g, ej knutet.
HÄNGE, ägg, förgyllt sterlingsilver, röd emalj, cz, blå stenar, öppningsbar ögla, mått 21,0 x 13,0 mm, vikt ca 5,5 g.
Accessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Meisterstück 585, reservoarpenna, stift 14k, EB111309, längd 13 cm,svart resin, etui, kartong, ej funktionstestad.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW-TCr/VS-SI, Iduna, stl 20,25 mm, 7,0 g.
Silver Fat
SKÅLFAT, ett par, silver, allegoriskt motiv, stiliserade delfiner, Gebrüder Glaser, Hanau ca 1900, längd 165 mm, höjd 25 mm, totalvikt 189,1 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, barocka odlade pärlor, lås i sterlingsilver med markasiter, knutet, längd 52 cm, vikt 14,9 g.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor, lås i silver med markasiter, längd 56 cm, vikt 16,3 g, några pärlor med slitage.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, gulmetall, emalj, Ruter Kung, mått 20 x 13 mm, vikt 9,0 g.
Ädelstenar Akvamarin