Avslutad | Allmänna – Tisdag 9 januari
ILLINOIS, fickur, 47 mm, Cal 405 (17 stenar, 12 size), Serie nr. 3645505, Boett nr. 5380409, doublé, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
Klockor Heuer
HEUER, stoppur, 51 mm, Verk nr. 40952, Boett nr. 39248, vitmetall, mekanisk, 60 sek/300 min, boett/urverk signerad Ed.Heuer & Co S.A, ca 1965.
CERTINA, Festival, Cal 17-351, Boett nr. 99.3784.25, damur, 30 mm, doublé (skadad, 20 micron), automatisk, plexiglas, datum, ca 1975, metallänk ej original.
OMEGA, damur, 22 mm, Cal 244, Serie nr. 15359595, Ref nr. KO 2925, Boett nr. 2925-1 SC / 2927, guld på stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1956, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 1379849, Boett nr. 1354649, herrur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, målade visare, skadad urtavla, defekt, ca 1942.
CERTINA, herrur, 33 mm, Boett nr. 203.1003.26, doublé, quartz (går ej), safirglas, gravyr, ca 1995.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 17,5, Serie nr. 1163655, Boett nr. 1092112, damur, 26 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, ca 1940.
TH´s WHITT, London, fickur, 53 mm, Boett nr. 18279, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ytterboett, 59 mm, bucklor, ca 1820, fickurskedja i vitmetall.
OMEGA, De Ville, Cal 1387, Serie nr. 44889090, Ref nr. MD 591.0213, Boett nr. 591.0213 (LL), damur, 20 mm, doublé (20 micron), quartz (går ej), mineralglas, ca 1981, metallänk ej original.
SEIKO, 5, Cal 7009, Serie nr. 471831, Boett nr. 7009-3130, herrur, 36 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), integrerad originallänk, viklås, ca 1984.
MENTOR SPORT, kronograf, herrur, 34 mm, bicolour, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), ca 1960.
OMEGA, damur, 24 mm, Cal 620, Serie nr. 22870346, Ref nr. MD 511.021, Boett nr. 511.021 (SGR), doublé (20 micron), manuell, plexiglas, defekt (går ej, akut servicebehov), gravyr, läderband, ca 1965.
LONGINES, herrur, 33 mm, Seeie nr. 26757373, Boett nr. L4.636.2, doublé (10 micron), quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), gravyr, ca 1992.
RIVO, herrur, 33 mm, Boett nr. 11293, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
OMEGA, De Ville, Cal 565, Serie nr. 26377298, Ref nr. MD 166.033, Boett nr. 166.033, herrur, 34,5 mm, doublé (skadad, 20 micron), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, rost), saknar krona/ställaxel, läderband, ca 1968.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Viewmatic, Cal ETA 2824-2, Boett nr. H325250, herrur, 41 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk i bicolour (förgyllning delvis bortnött), viklås, Ref nr. 325104, ca 2010, box, ytterkartong,
HÄNGE, 9K guld, blandade färgstenar, clown, ledad, höjd ink ögla 35 mm, vikt 2,8 g, en trasig sten.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1886, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.