Avslutad | Allmänna – Tisdag 9 januari
COLLIER, ETSUKO, tenn, hänge ca 60,0 x 45,0 mm, kedja utan lås ca 68 cm, vikt 23,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, fyrkantiga fasettslipade citriner, stift, längd 16,5 mm, vikt 1,8 g, ena citrinen något lös i sin fattning.
COLLIER, 18K guld, Bismarck, doserad från 5,6 mm - 3,3 mm, längd 42 cm, kistlås, vikt 9,9 g.
COLLIER, vitmetall, kedja med blandade stenar, bland annat tigeröga och jaspis, några färgade, längd ca 95 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, runda fasettslipade ametister, stift, längd 14,5 mm, vikt 1,7 g, ametisterna har repor.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, fyrkantig fasettslipad ametist, mått 9,5 x 9,5 mm, vikt 0,6 g, ametisten har repor.
ARMBAND, 18K guld, X-länk med stav, längd 18,5 cm, vikt 8,2 g.
Visa varaSmycken Armring
ARMRING, sterlingsilver, halvstel, oelastisk, inre diameter ca 60,0 mm, vikt 26,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11,0 mm, halvrunda, stift, vikt 3,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 6 odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, längd ca 17,0 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister ca 7,0 x 5,0 mm, stift, vikt 1,0 g.
COLLIER, 2-rader, odlade barocka sötvattenspärlor, granater, guldfärgat lås, längd 70 cm.