Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Precision (Swiss Made), Ref nr. 14000M, Serie nr. K109132, Cal 3130, Verk nr. 3 8798506, Boett nr. 2140, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-DE6/557 B, cert, oktober 2001, box, ytterkartong.
Klockor Christian Dior
DIOR, damur, 12 x 21 (35,5) mm, Serie nr. DK 1861, Boett nr. D104-150, doublé (10 micron), quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2008, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna Oval, Serie nr. 001343, Boett nr. 322, damur, 40,5 x 35 mm, stål, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne, extra läderband, ca 2010, box.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Serie nr. 29880775, Ref nr. L5.502.4.16.6, Boett nr. L5.502.4, damur, 22,5 x 27 (33,5) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. 27653, ca 2000.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme Black I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 1357, kronograf, herrur, 44,5 mm, DLC (Diamond Like Carbon), automatisk (svart rotor), safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, januari 2017, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Sport, "Happy Snowflake", Serie nr. 1257838, Boett nr. 28/8948/ 8347, damur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, briljanter (28 st. ca TW/VVS-VS, ca 0,29 ctv), gummiband, ca 2010, serviceetui.
OMEGA, Seamaster, Cal 1432, Serie nr. 47108106, Ref nr. CD 196.0282, Boett nr. CD 196.0282 (KB), herrur, 35 mm, guld på stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1984, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, Ref nr. 116231, Serie nr. 4074D4R4, Cal 3135, Verk nr. 50P66240, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72601-6GF/A2R, cert, december 2014, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 6 81006 / 56464, unisex, 23,5 x 23,5 (31) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, cert, januari 1986, box.
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 59813 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpeual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 6917, Serie nr. 6586395, Cal 2030, Verk nr. 529501, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523-D14-F4/468 J, ca 1981.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. E694076, Cal 2135, Verk nr. 1388588, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-P3/468 B, cert, september 1991, box, ytterkartong.
CARTIER, Panthère, Cal 66, Boett nr. 66921016965, damur, 21,5 x 21,5 (29,5) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor), skadad urtavla, originallänk (1-radig), viklås, cert, maj 1986, servicepåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 5859245, Cal 3035, Verk nr. 0222257, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, servicebehov, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-VE/558, ca 1978, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1456, Serie nr. 56645833, PIC nr. 1272.75.00, Ref nr. DE 795.1202, Boett nr. 795.1202, damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), pärlemorurtavla, skadad urtavla, integrerad originallänk (helvstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 2000.
CERTINA, herrur, 34 mm, Ca 25-36, Serie nr. 4524582, Boett nr. 5111.011, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1963.
Klockor Roamer
ROAMER, Rockshell (-T Swiss Made T-), Mark III, Electronic, Cal 916 (ESA 9154), Boett nr. 916.2120.018 / 04012, herrur, 42,5 mm, stål, dynotron, plexiglas, datum, gummiband (Tropic), ca 1970.
BREITLING, Geneve (T Swiss Made T), "Tachymetre", Cal Valjoux 7736, Boett nr. 141856x, kronograf, herrur, 42 mm, doublé (skadad), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
ZENITH, AutoSport (Swiss Made T), Cal 2552 PC, Boett nr. 799 D 168, herrur, 33 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1969.