Avslutad | Klockor – Lördag 2 december 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. P400931, Cal 3135, Verk nr. 3 8571755, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, servicebehov, Jubileelänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 62523H-18-AB6/455 B, cert, november 2000, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Submersible 2500M, Chronometer (L Swiss Made L), Cal OPXII (ETA A05511), Verk nr. 425936, Serie nr. OP6784 / BB1146817, Ref nr. PAM00285, Boett nr. K0160/0250, herrur, 47 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, heliumventil, tygband, originalspänne, gummiband, originalspänne, cert, september 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 160/250).
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, Gran Turismo XL, Chronometer, Cal ETA A07161, Verk nr. 75180, Serie nr. 1309296, Ref nr. 168457-3001, Boett nr. 8997, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservsindikator, glasbaksida, gummiband, viklås, däcktrycksmätare, cert, september 2007, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 76183, Serie nr. Y137174, Cal 2230, Verk nr. A 0687186, Boett nr. 2020, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78243-DT7/466 B, cert, mars 2004, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, herrur, 40 mm, Serie nr. 12920991, Boett nr. 07.1.14.1142, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2015, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, s.k. "Sigma Dial", Ref nr. 6917, Serie nr. 3452387, Cal 2030, Verk nr. 41954, Boett nr. 6917, damur, 26 mm, stål/rosa guld, automatisk, plexiglas (skadat), datum, defekt (akut servicebehov), Oysterlänk (skadad / folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7834-4.72/266, ca 1972.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. K753849, Cal 3135, Verk nr. 3 9216049, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78363-18-DT4/458 B, servad september 2023, cert, augusti 2002, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, Chronometer, "Tachymetre", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 2002122, Verk nr. 0104924, Ref nr. 168589-3002, Boett nr. 8589, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, april 2023, box.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown, Pointer Date, Cal 584 (ETA 2688), Boett nr. 7400 C, damur, 32 mm, bicolour, automatisk, plexiglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 8 16 17/18/7400, ca 1999.
Klockor Corum
CORUM, damur, 28 (21) mm, Verk nr. 377962, Serie nr. 574665, Ref nr. 24.249.65 M155 PN36, Boett nr. 24.249.65 M155, 18K guld, quartz, safirglas, lock i 18K guld med briljanter (30 st. TW/VVS, ca 1,540 ctv) och safir (1 st.), integrerad originallänk, längd 190-185 mm, totalvikt 99,2 gram, ca 1999, box.
MARCELLO C, Tridente (500m/1650ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0659, Boett nr. 2005.2, herrur, 44 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, april 2003, box.
OMEGA, Seamaster 600 (Swiss Made), Cal 611, Serie nr. 23718298, Ref nr. ST 136.011, Boett nr. 136.011, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1966.
Klockor Frederique Constant
FREDERIQUE CONSTANT, Geneve, Classics Carree, Heart Beat, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 11700174, Boett nr. FC-310/315X5C24, herrur, 38 x 39 (47) mm, stål, automatisk, safirglas, semiskeletterad urtavla, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015..
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 179174, Serie nr. G015837, Cal 2235, Verk nr. A 2877543, Boett nr. 2320, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (8 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63130-U7F, längd 168 mm, ca 2010.
Klockor Hermès
HERMÈS, Heure H, Serie nr. 1142835, Boett nr. HH1.210, damur, 21 x 21 (30) mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 4804, längd 165 mm, cert (ej komplett), ca april 1998, box.
Klockor Oris
ORIS, Pointer Date, Cal 654 (ETA), Serie nr. 0810653, Boett nr. 654-7461-40/45-01, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadade visare, glasbaksida, läderband, ca 1995.
Klockor Roamer
ROAMER, Anfibio, Boett nr. 200.293, herrur, 36 mm, stål, quartz, dag, datum, plexiglas, läderband, ca 1990, box (ej komplett).
Klockor Hermès
HERMÈS, Loquet, Serie nr. 1044977, Boett nr. L01.201, damur, 19,5 mm, doublé (10 micron), quartz, safirglas, armlänk, Ref nr. L01.200, ca 2000, box (ej komplett), ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, damur, 15 x 17 (26 ) mm, Serie nr. 1725610, Boett nr. 1658 / 947984, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.