161 - 180 av 394
1...8910...20 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023

Klubbad för

SANDSTRÖM & DE WIT, ring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W-Br/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, orginialetui.

Utrop: 7 200 kr

SHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, 18K guld, buttonformade pärlor, Lund 1956, vikt 3,9 g, skruvmakanism.

Utrop: 2 200 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet 18K vitguld, 4 diamanter refnr GGA659, stl 17 cert, etui, mejsel.* Cartier, armring, Love bracelet, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, refnr GGA659, stl 17, vikt 32,8 g, certifikat, etui, ytterask, skruvmejsel, lätt slitage.

72 000 kr

Utrop: 80 000 kr

RING, platina, droppformad briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)/SI1, GIA Diamond Dossier 1399052456, 33 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,75 mm, vikt 4,2 g, några mindre diamanter med ytdefekter.

Utrop: 17 200 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 19 mm, stift, vikt 4,0 g, ett fåtal diamanter med små nagg.

Utrop: 14 000 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 0,36 ct, ca TW(F)/VS2, GIA laserinskription 2467569408 samt dossier, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.

13 000 kr

Utrop: 14 600 kr

RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 1395254139, 36 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,9 g, några mindre diamanter med ytdefekter och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, TW-W/SI-P, 2 droppslipade gröna safirer ca 1,13 ctv, stift, längd 22 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 12 200 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 8 600 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, pärlemor, abalone, vändbar, innermått ca 18 cm, vikt 16,1 g.

6 100 kr

Utrop: 4 400 kr

Utrop: 38 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 22 mm, stift, vikt 4,4 g, någon diamant med litet nagg.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, platina, hjärtslipad diamant 1,50 ct, TW(G)/SI2, IGI laserinskription 432025469, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, IGI certifikat.

Utrop: 79 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 39,0 mm, vikt 9,3 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.

Utrop: 36 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,75 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, äldre kuddslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr/SI2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 66 000 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 6,75 ctv, ca TW-Cr/P, stift, höjd 29,0 mm, vikt 11,4 g, inneslutningar som når ytan och några mindre nagg på kulett.

Utrop: 82 000 kr

RING, platina, droppformad briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1 enligt GIA Diamond Dossier 6371760349, 33 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,75 mm, vikt 4,4 g, några mindre diamanter med ytdefekter, mittstenen sitter något snett i sin fattning.

Utrop: 20 000 kr