Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
SANDSTRÖM & DE WIT, ring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca W-Br/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, orginialetui.
SHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, 18K guld, buttonformade pärlor, Lund 1956, vikt 3,9 g, skruvmakanism.
CARTIER, armring, Love Bracelet 18K vitguld, 4 diamanter refnr GGA659, stl 17 cert, etui, mejsel.* Cartier, armring, Love bracelet, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, refnr GGA659, stl 17, vikt 32,8 g, certifikat, etui, ytterask, skruvmejsel, lätt slitage.
RING, platina, droppformad briljantslipad diamant 0,40 ct, River(D)/SI1, GIA Diamond Dossier 1399052456, 33 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,75 mm, vikt 4,2 g, några mindre diamanter med ytdefekter.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 19 mm, stift, vikt 4,0 g, ett fåtal diamanter med små nagg.
RING, platina, radiantslipad diamant 0,36 ct, ca TW(F)/VS2, GIA laserinskription 2467569408 samt dossier, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
RING, platina, kuddformad briljantslipad diamant 0,51 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 1395254139, 36 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,9 g, några mindre diamanter med ytdefekter och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, TW-W/SI-P, 2 droppslipade gröna safirer ca 1,13 ctv, stift, längd 22 mm, vikt 2,6 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, vikt 1,7 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, pärlemor, abalone, vändbar, innermått ca 18 cm, vikt 16,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 170 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 22 mm, stift, vikt 4,4 g, någon diamant med litet nagg.
ENSTENSRING, platina, hjärtslipad diamant 1,50 ct, TW(G)/SI2, IGI laserinskription 432025469, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, IGI certifikat.
ÖRRINGAR, 18K guld, 108 briljantslipade diamanter ca 2,31 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 39,0 mm, vikt 9,3 g, flera diamanter med inneslutningar som når ytan och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,75 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,4 cm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, äldre kuddslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr/SI2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 6,75 ctv, ca TW-Cr/P, stift, höjd 29,0 mm, vikt 11,4 g, inneslutningar som når ytan och några mindre nagg på kulett.