Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
EFVA ATTLING, örhängen, Little Miss Butterfly, 18K guld, mått 12 x 10 mm, stift, vikt 1,5 g.
STRÖMDAHLS, hänge med kedja, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd på hänget 1 cm, längd på kedjan 42 cm, vikt 2,6 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Möbius, sterlingsilver, nr 142, design Torun Bülow Hübe, längd 18,5 mm, clips, vikt 9,3 g, originalask.
BVLGARI, armring, Bvlgari Bvlgari, 18K guld/stål, stl vikt 26,0 g, etui, etuiet är trasigt.
OLE LYNGGAARD, armband, Elephant small, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, tygsnöre, justerbar längd, vikt 3,6 g, originalask, smyckespåse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 droppslipade smaragder ca 6,94 ctv, höjd 40 mm, vikt 10,3 g, stift.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/VS-SI, Lantz, stl 14 mm, vikt 6,8 g.
EFVA ATTLING, armring, sterlingsilver, Moon Walk, inre omkrets ca 17 cm, bredd 57 mm, vikt 72,2 g, signerad.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Amor Vincie Omnia, längd 42 / 45 cm, vikt 16,1 g, kartong från Efva Attling (ej original).
OLE LYNGGAARD, collier, svart läder, oxiderat sterlingsilver, längd 48 cm, vikt 35,3 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Silver Moon, sterlingsilver, Kultakeskus Oy, höjd 63 mm, längd 59 cm, vikt 14,0 g, originalask.
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Starry Sky, förgyllt sterlingsilver, cubic zirkoner, Kultakeskus Oy, höjd 5,5 cm, längd 45 cm, vikt 10,0 g.
GEORG JENSEN, tekanna, sterlingsilver, svärtat trä, nr. 1157, designad 1964 av Henning Koppel, Danmark, höjd 12 cm, längd 19,5 cm, vikt 227,0 g, liten buckla och repa på locket.
EFVA ATTLING, armband, Love Bead, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/SI, längd 17,5/19,5 cm, vikt 2,7 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
ETSUKO MINOWA, hänge med kedja, silver med odlad pärla, Stockholm, hängets höjd 85 mm, längd 41 cm, vikt 48 g.(d)
CARTIER, ring, Santos, 18K roséguld, tigeröga, certifikat NC1744, stl 59 (19,75 mm), vikt 21,4 g, originaletui, ytterkartong.