Avslutad | Moderna – Lördag 16 december 2023
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, 6 cabochonslipade rubiner, diameter 12,5 mm, vikt 6 g, 2 st collier, lapis lazuli samt imitationspärlor.
GEORG JENSEN, collier, nr 125, sterlingsilver, Astrid Fog, längd 80 cm, vikt 105,9 g, skadad originalask.
PERNILLA SYLWAN, collier, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, Stockholm 2008, längd 45 cm, vikt 166 g, ask från Nutida svenskt silver. (d)
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/VS, längd 41 cm, vikt 3,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,9 g.
LAPPONIA, collier, O2X, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1974, höjd 60 mm, längd 77 cm, vikt 51,8 g.
OVE BOLIN, collier, silver, bergkristall, Stockholm 1965, höjd 58 mm, längd 66 cm, vikt 73,7 g. (d)
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld/vitguld, cabochonslipad grön turmalin, briljantslipad diamant 0,02 ct, Stockholm 1992, stl 19 mm, vikt 12,5 g, originaletui.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, gammalrosa topas, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Stockholm 1987, stl 18,75 mm, vikt 7,2 g, topasen med repor och visst slitage.
RING, platina, ovalslipad topas 1,72 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g.
GEORG JENSEN, ring, nr 46A, sterlingsilver, hematit, stl 18,25 mm, vikt 14,0 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 86D, sterlingsilver, hematit, vikt 11,5 g, clips, originaletui.
LAPPONIA, örhängen Windsurf, 18K guld/platina, Björn Weckström, 12,3x15,5 mm, vikt 7,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,72 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
GEORG JENSEN, armring, Möbius, nr 206, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, mått 68×55 mm, vikt 54,5 g.
GEORG JENSEN, collier, sterlingsilver, stel, öppen, vikt 59,2 g., originalpåse samt ask.