Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,45-6,70 mm, kullås i silver, matterat, längd 73 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,15-7,00 mm, off round, lås i silver, paste, 2 stenar saknas, längd52 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 3,65-7,45 mm, off round, silverlås, markasiter, längd 50 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 4,20-8,00 mm, lås i silver med paste, säkerhetskedja i vitmetall, längd 73 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, oval form, gulmetall och emalj, längd 50 cm, ej lås.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 1,0 g, ena diamanten med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, platina, baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, en diamant saknas.
HELALLIANSRING, 14K guld, 23 briljantslipade diamanter ca ,73 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, diamanterna har ytdefekter, lägre slipkvalité.
SMYCKESET, collier & örhängen, silver, kulor av granat, markasiter, längd 45 cm, totalvikt 32,9 g, 1 markasit saknas.
RING, sterlingsilver, droppslipad ametist, detaljer i 18K guld, stl 17 mm, vikt 10,0 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW-W-SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g, flertalet diamanter med nagg.
KRANZ & ZIEGLER armband, Story, läder, 13 berlocker, silver, CZ, rosenkvarts, pärla, längd 60 cm, vikt 55,1 g, påse,
COLLIER, förgylld metall eller förgyllt silver, granater, öggla för påhänge, längd 47 cm, etui.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rosa turmaliner, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, kors, stl 17 mm, vikt 1,6 g.