Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,0 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
ÖRRINGAR, 18K guld, 22 flerfärgade behandlade briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 65 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g, en diamant med skada vid rondist.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, berlock i form av Sankt Paulskatedralen, mått ca 19 x 11 mm, pansarlänk 45 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stift, vikt 1,3 g.
RING, sterlingsilver/18K guld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,2 g, diamanter med nagg på kuletten, skena för storleksminskning, flera klor saknas, svaga fattningar.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Mother Earth pendant, sterlingsilver, längd 68 cm, vikt17,7 g, bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1977, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, en diamant med skada.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca Cr/P, vikt 1,2 g, stift.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, förgylt silver, odlade pärlor ca 5 mm, opaler, små orientaliska pärlor, varav några är skadade, höjd 24 mm, vikt 5,4 g, stift, skada på ramen av ena örhänget.
Silver Fat
COASTERS, ett par, silver, snarlika, genombrutet brätte, på 3 tassar, Portugal, höjd 30 mm, diameter 115 mm, totalvikt 299,4 g.
Silver Fat
COASTER, silver, genombrutet brätte, på 3 tassar, Portugal, höjd 25 mm, diameter 138 mm, vikt 157,5 g.
KANDELABER, silver, trearmad, på rund fot, pärlbårdsrand, Finland 1957, höjd 23,5 cm, bredd 25,6 cm, fylld botten, vikt 480,8 g.
BÄGARE, silver, på rund fotring, stiliserad lövbård, höjd 14 cm, diameter 8,6 cm, svenska importstämplar, vikt 213,1 g.