Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023
DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, TW(G)/IF, IGI certifikat F1G77961, förseglad.
DIAMANT, briljantslipad, 0,47 ct, River(D)/VVS2, IGI certifikat F1G18287, förseglad.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, rosenslipad diamant, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, diamant med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
BROSCH, sterlingsilver, dolk, snidad ametist, höjd ca 8,5 cm, vikt 15,8 g, dolken kan tas ur slidan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 briljanter ca 1,40 ctv Brownish-Yellow/P1, stift, snurrebussar i metall, vikt 1,7 g
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3-7 mm, längd 55 cm, lås i silver med vita stenar, vikt 10,9 g, knutet.
RING, 18K vitguld, 2 svarta briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
HÄNGE, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, blomma, bredd 15 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade rökkvarts, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,5 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad rökkvarts, 8 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/SI-P, stl 17 mm, Varberg 1988, vikt 3,3 g, skadad kulett.
RING, 18K vitguld, 10 briljant- / prinsesslipade diamanter ca 0,28 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, Iduna, vikt 5,7 g.
MARIA NILSDOTTER, hänge med kedja, förgyllt sterlingsilver, droppslipad citrin, längd 45 cm, vikt 3,8 g, originaletui, ytterkartong.
PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor, dosertat, lås i 18K guld, åttkantslipade och rosenslipade diamanter, längd 54 cm, knutet, vikt 4,4 g, säkerhetskedja ej i guld.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, några diamanter med nagg och skador.