Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 november 2023
HELALLIANSRING, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,00 ctv, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 1,25 ctv, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7,7 mm, höjd 18 mm, stängbara krokar, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, 2 odlade pärlor, åttkant- och rosenslipade diamanter, onyx, höjd 35 mm, stift, vikt 2,5 g, ett örhänge är trasigt.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,21 ct ca W/VS, stl 16,5 mm, Örns Juvelateljé, 1978, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 18K guld, bokstaven P, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv ca W/SI-P, Kaplans Safir, vikt 0,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,4 g, stift.
RING, 14K guld, cabochonslipad ametist ca 14,00 ct, rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 9,8 g, storleksändring i 18K guld, flera diamanter har nagg och skador.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, knutet, vita-rosa, off round, ca 7,50-8,00 mm, ca 260 cm, ej lås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor, knutet, ca 7,25-8,35 mm, off round, längd ca 250 cm, ej lås.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 4,50-7,80 mm, silverlås, säkerhetskedja i vitmetall, längd 45 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, 4,0-7,15 mm, silverlås med markasiter, längd 52 cm.
BROSCH, 18K guld, i form av en blomma, fasetterade granater, höjd 2,5 cm, vikt 1,7 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 16 mm, vikt 2,4 g.